Zaman kaybı yaşamamanız için merak ettiğiniz Sıkça Sorulan Soruları cevapları ile birlikte derledik.

E-İkamet nedir?

E-ikamet sistemi Türkiye Cumhuriyeti devletinde vize veya vize muafiyeti kapsamı dışında daha fazla süre ile Türkiye Cumhuriyetinde kalmalarına olanak sağlayacak yabancı ülke vatandaşı bilgi kayıt sistemidir.

Randevu Almam Gerekli Mi?

Evet. Göç İdaresi Müdürlükleri randevusuz başvuruları kabul etmemektedir. Randevular E-İkamet Randevu Sistemi üzerinden öncelikle ön başvuru yapılmasının ardından alınabilmektedir.

İlk, Uzatma ve Geçiş Başvuruları?

İlk ve geçiş başvuruları için yabancının e-İkamet sistemi üzerinden ikamet izni başvurusunda bulunması ve kendisine verilen randevu tarih ve saatinde bulunduğu ildeki İl Göç İdaresi Müdürlüğüne istenilen evraklarla(Bu belgeler tarafımızca e-mail adresinize iletilecektir.) başvurması  gerekmektedir. İkamet izni uzatma başvuruları, ikamet izin süresinin dolmasına altmış gün kalmasından itibaren ve her koşulda ikamet izni süresi dolmadan önce yapılmaktadır.

Adres ve İletişim Bilgilerinin Doğruluğu

Kişi Türkiye’de kalacağı adres bilgilerini vermek zorunda olmakla birlikte yabancının Türkiye’de kalacağı adres, sabit bir adres veya konaklama tesisine ait adreslerden biri olabilir. Ancak, her halükarda yabancının adres bilgilerini doğru ve eksiksiz olarak beyan etmesi gerekmektedir. Ayrıca ikamet izni belgesinin adrese ulaştırılabilmesi için adres, telefon numarası veya e-posta bilgilerinin güncel olması gerekmektedir.

İkamet izni süresi içerisinde adres bilgilerinin değişmesi halinde, 20 (yirmi) iş günü içerisinde il göç idaresi müdürlüğüne ve il nüfus ve vatandaşlık işleri müdürlüğüne gerekli belgelerin ibraz edilmesi gerekmektedir.

Çalışma İznim Var, İkamet İzni Gerekli Mi?

Hayır. Yasa gereği Çalışma İzni sahibi kişinin İkamet İzni almasına gerek yoktur.

15 Günlük Giriş-Çıkış İzni Hakkında

Göç İdaresi Müdürlüğünce onaylanmış İkamet İzni Müracaat Belgesi ve harç makbuzuyla birlikte yabancı 15 gün içerisinde giriş yapmak kaydıyla ülkemizden çıkış yapabilmektedir. Ancak 15 günden fazla yurt dışında kalınması halinde yabancıya ülkemize tekrar girişte vize hükümleri uygulanmaktadır.

Kimlere İkamet Verilmez?

Uluslar arası hukuka göre ikamet ve vize bir egemenlik hakkıdır. Bu durum tartışılamaz temel bir kuraldır. Türkiye Cumhuriyeti devleti, hangi ülke vatandaşının ülkesine ziyaret edeceğine (öğrenci, aile, turistik ) ulusal çıkarlarına göre belirlemektedir. Giriş yasaklı listesinde adı bulunan (kamu düzenini bozabilecek nitelikte olanlar) kişilerin girişlerine izin verilmemektedir.

Özel Sağlık Sigortası Zorunlu mu?

Geçerli sağlık sigortası, istenilen ikamet izni süresini kapsamalıdır. Aşağıda yer alan sağlık sigortalarından biri yeterli sayılmaktadır:

  1. İkili sosyal güvenlik sözleşmeleri kapsamında Türkiye’de sağlık hizmetlerinden faydalanıldığına dair il sosyal güvenlik biriminden alınan e-imzalı/imzalı ve mühürlü/kaşeli belge
  2. Sosyal Güvenlik Kurumundan alınmış e-imzalı/imzalı ve mühürlü/kaşeli provizyon belgesi (SGK’dan getirilecek provizyon belgeleri aile ikamet izinlerinde hem destekleyici, hem de aile bireylerini kapsayacak biçimde olmalıdır.)
  3. Sosyal Güvenlik Kurumuna Genel Sağlık Sigortalısı olmak için yapılan başvuruya dair e-imzalı/imzalı ve mühürlü/kaşeli belge
  4. Özel Sağlık Sigortası, ikamet izni süresini kapsamalı.

Pasaportumun süresi bitti Başvuru Yapabilir miyim?

Hayır. Türkiye Cumhuriyetinde bulunan ülkenizin dış temsilciliklerinden (konsolosluk-elçilikler) yeni bir pasaport talep etmeniz gerekecektir.

Doğum Belgesi Hangi Durumlarda Gereklidir.

18 yaş altı çocukların ikamet başvurularında ve aile ikameti (evlilik) başvurusu yapacak ülke vatandaşlarının ikamet başvurularında istenmektedir.

Adli Sicil Belgesi Nedir, Nasıl Alınır?

Adli Sicil Belgesi (Suçu Yoktur) evrakı kendi ülke makamlarından alınmış Apostil şerhli ve Türkçe tercümesi yapılmış olması gereklidir. İl Göç İdaresi Müdürlükleri bu evrakı bazı durumlarda isteyebilmektedir.

Sitenizden Aldığım Randevu Talep bilgilerini Nasıl Alacağım?

Tarafımızdan sizin adınıza alınmış randevu talep form/belgeleri e-mail adresinize yollanacaktır.

Başvuru Sonucumu Nasıl Öğreneceğim?

İl Göç İdaresi Müdürlüğüne yapılan başvuru değerlendirme aşamasından sonra sonuç size PTT kargo ile ulaştırılacaktır.